Viens no svarīgākajiem kolekcionēšanas elementiem ir objektu pareiza uzglabāšana. It īpaši, tas attiecas uz monētām, kuras ietekmē visdažādākie ikdienas vides apstākļi. Galvenie faktori, kas bojā monētu, tādejādi pazeminot tās vērtību, ir:
- pirkstu nospiedumi (pieskārieni);
- saskarsme ar citiem priekšmetiem;
- mitrums un gaiss (korozija, apsūbēšana);
- monētu tīrīšana ar neatbilstošiem līdzekļiem vai priekšmetiem.

Mūsdienās tehnoloģijas ir radījušas dažādus veidus, kā monētas uzglabāt pēc iespējas veiksmīgāk, kā arī - ir jauni veidi kā atjaunot sabojātas monētas.

Pirmkārt, videi, kurā monētas tiek turētas, ir jabūt bez izteiktām temperatūras vai mitruma izmaiņām. Monētas ieteicams uzglabāt atsevišķi vienu no otras, lai tās viena otru nesaskrāpētu. Videi jābūt neitrāla un monētām labvēlīgai.

Visvienkāršākais un lētākais veids, kā monētas uzglabāt, ir tās ievietot monētu holderos jeb rāmīšos: Monētu holderi ir pašlīmējošas kartona plāksnītes ar hermētiski izolētu aizdari, kas monētu aizsargā no gaisa, mitruma, kā arī pirkstu nospiedumiem. Holderim ir lodziņš no caurspīdīgas aizsargplēves, kas ļauj monētu apskatīt. Šie holderi nodrošina aizsardzību bez ķīmiskiem mīkstinātājiem. Holderi pieejami dažādos izmēros, tos iespējams marķēt un ievietot arī dažādās lapās, un monētu albumos vai kastēs, tadējādi kolekciju sakārtojot. Tomēr jāņem vērā, ka kartons ir kartons, un tas nespēs nodrošināt ideālus uzglabāšanas apstākļus mūžīgi.

Jau mazliet nopietnāks, kā arī mazliet dārgāks monētu glabāšanas veids ir - plastmasas kapsulas, kas arī pieejamas visos nepieciešamajos izmēros. 


Spied uz attēla

Kapsulas ir iespējams atvērt un aizvērt, tādejādi nepieciešamības gadījumā, monētas ir iespējams mainīt. Tās veidotas no izturīga, pret skrāpējumiem drošas akrila plastmasas, kas nodrošina labvēlīgu vidi monētai. Kapsulas ir ne tikai apaļas formas, bet arī kantainas, lai varētu pielāgot lapai, albumam vai kastei. Tām ir iekšējais ietvars jeb ieliktnis, kas notur monētu vietā, neļaujot tai saskrāpēties, neitralizē kaitīgās vielas kapsulā un uzglabā monētu nekorozīvā klimatā.

Kapsulas ar ietvaru spēj nodrošināt aizsardzību pret monētu apsūbēšanu līdz pat 15 gadiem. Ietvars jeb ieliktnis nesatur skābes un ķīmiskos mīkstinātājus. Arī šīs kapsulas ir iespējams atvērt un aizvērt vairākkārtīgi.


Spied uz attēla

Arī kapsulu izmēri un ieliktņi var būt dažādi. Iespējamas arī kapsulas ar marķējamo ietvaru, kurās var norādīt, piemēram, gadu, valsti vai kādu citu nepieciešamo informāciju.  
Spied uz attēla


Spied uz attēla

Pirms monētu ievietošanas holderos vai kapsulās, kā arī, lai atjaunotu monētas, kas ir saskārušās ar pirkstiem vai nepareizu mitruma/gaisa daudzumu, tās ir jāattīra. Nepavisam nav ieteicams izmantot “tautas metodes”, jo nekad nevar zināt, kā monēta uzreiz vai laika gaitā reaģēs ar konkrētu līdzekli. Tā vietā iesakām izmantot specializētus monētu tīrāmos šķīdumus, kas paredzēti attiecīgiem monētas materiāliem, kā arī dažādu pakāpju bojājumiem uz monētas:  


Spied uz attēla

Šie šķīdumi sevī ietver arī “vanniņu”, kurā monētu ielikt, tādejādi nav nepieciešami nekādi citi trauki - atver iepakojumu, ar pinceti ieliec monētu, sekojot instrukcijām, nogaidi paredzēto laika termiņu, un ar pinceti ņem ārā jau attīrīto monētu! Monēta jānoskalo ūdenī un jāļauj pašai nožūt.

Ja pašam nav vēlēšanās “ķēpāties” vai negribas riskēt attīrot monētas ar dabīgo saru birstīti, ir iespēja monētas uzticēt jau nopietnākai iekārtai - ultraskaņas tīrītājam .

Spied uz attēla

Jāteic, ka cena gan ir krietni augstāka kā speciālajiem monētu šķīdumiem, tomēr arī atsauksmes ir krietni labākas. Ultraskaņas tīrītājs nodrošina maigu attīrīšanu gan monētām, gan medaļām, rotaslietām utml. Attīrīšanai parasti izmanto tikai ūdeni, bet labākas attīrīšanas rezultātam var pievienot ārī kādu no monētu tīrīšanas šķīdumiem. Ierīce rada augstas frekvences vibrācijas, kas, savukārt, veido ultraskaņas viļņus un palīdz atbrīvoties no netīrumiem. Ierīcei ir novērošanas lodziņš, nerūsējoša tērauda bļoda ar groziņu un statīvu pulksteņiem, kā arī displejs, kas parāda tīrīšanas laiku.

Ja ir kādi jautājumi vai interese par produktiem, alternatīvām - rakstiet uz shop@neo.lv vai zvaniet uz (+371) 67464999 .

Nākamais raksts: Monētu uzglabāšana un kolekcijas sakārtošana - albumi