Kā jau minējām iepriekšējos rakstos par monētām, viens no svarīgākajiem kolekcionēšanas elementiem ir monētu pareiza kopšana. Galvenie faktori, kas bojā monētu, ir:
- pirkstu nospiedumi (pieskārieni);
- saskarsme ar citiem priekšmetiem;
- mitrums un gaiss (korozija, apsūbēšana);
- monētu tīrīšana ar neatbilstošiem līdzekļiem vai priekšmetiem.

Mūsdienās cilvēki mēdz piekopt dažādas “tautas metodes” monētu tīrīšanai, bet - jāņem vērā, ka kola, ziepjūdeņi un mājas tīrāmie līdzekļi nav vēlami, ja ir vēlme saglabāt monētu ar tās reljefiem, tekstiem utml. Pirmkārt, ir jāsaprot, no kāda materiāla ir veidota konkrētā monēta, kā arī, kādi tai bojājumi. Ja pats monētas nekolekcionējat, bet vēlaties tās tikai pārdot, tad labāk pašam netīrīt, jo ir lielāka iespējamība to sabojāt. Profesionālis/zinātājs zinās labāk, kā tās tīrīt.

Videi, kurā monētas tiek turētas, ir jābūt bez izteiktām temperatūras vai mitruma izmaiņām. Monētas ieteicams uzglabāt atsevišķi vienu no otras, lai tās viena otru nesaskrāpētu. Videi jābūt neitrālai un monētām labvēlīgai. Ja monēta ir īpaši vērtīga, iesakām to pašam vispār netīrīt, bet nodot restauratora rokās. Tas gan ir nesalīdzināmi dārgāk kā pašam tīrīt, bet tas katram jāizvērtē individuāli. Tīrot pašrocīgi, iesakām izmantot specializētus monētu tīrāmos šķīdumus, kas paredzēti attiecīgiem monētas materiāliem, kā arī dažādu pakāpju bojājumiem uz monētas. Šķīdumi paredzēti sudraba, vara, zelta un euro (bimetāliskajām jeb miksēto metālmateriālu) monētu tīrīšanai. Šie šķīdumi sevī ietver arī “vanniņu”, kurā monētu ielikt, tādejādi nav nepieciešami nekādi citi trauki. Ievietojiet monētu, sekojot instrukcijām, nogaidiet paredzēto laika termiņu, un ņemiet ārā jau attīrīto monētu! Noskalojiet monētu ūdenī un ļaujiet tai nožūt. Nopietnākā gadījumā var mēģināt izmantot birstīti ar maigiem sariņiem un viegli paberzēt netīrumus nost, tomēr ar šo soli ir jābūt ļoti uzmanīgiem.
Šķīdums monētu tīrīšanaiSpied uz attēla

Jāatceras, ka monētas nedrīkst aiztikt ar pirkstiem - tam paredzētas pincetes ar gumijotiem galiem, lai monētu paņemtu, to nesaskrāpējot. Tās noder arī, lai neatstātu pirkstu nospiedumus uz monētas.
Pincetes monētāmSpied uz attēla

Darbojoties ar monētām, iesakām valkāt kokvilnas cimdus, tādejādi mazinot risku atstāt savus pirkstu nospiedumus vai uz pirkstiem esošās baktērijas. Tos par lētām naudiņām var atrast jebkurā veikalā, kas pa ceļam.
Kokvilnas cimdiSpied uz attēla

Darbojoties ar monētām, darba virsmai ir jābūt tīrai un drošai - visērtāk, ja tā ir gumijota virsma, ko var viegli notīrīt un kura neslīd. Arī mūsu piegādātājs piedāvā šādus paliktņus virsmai, bet jāsaka godīgi - principā šāda tipa “peļu paliktņus” var atrast jebkurā veikalā par tiešām mazām naudiņām un līdzīgu kvalitāti.
PaliktnisSpied uz attēla

Monētas var arī uzturēt tīras un koptas, tās pulējot. Var izmantot parastas lupatiņas un atsevišķi iegādāties speciālu līdzekli, bet šī brīža jaunums ir pulēšanas lupatiņa, kas jau piesūcināta ar konkrēto līdzekli, konkrētam metālam. Mūsuprāt, prātīgāk ir katram metālam izmantot savu pulējamo lupatiņu, bet nupat jau ir pieejamas ar 4 in 1 lupatiņas, zelta, sudraba, platīna, un vara materiālu spodrināšanai.
Pulēšanas lupatiņasSpied uz attēla

Ja pašam nav vēlēšanās ķēpāties vai negribas riskēt attīrot monētas ar dabīgo saru birstīti, ir iespēja monētas uzticēt jau nopietnākām iekārtām - vibrotīrītājam vai ultraskaņas tīrītājam. Līdzīgi tīrītāji tikai advancētāki ir daudzās juvelierlietu iestādēs, kā arī restauratoru namos, tomēr ir iespēja arī pašam šādu ierīci iegādāties un izmantot.

Vibrotīrītājs ir pārnēsājama monētu tīrīšanas ierīce, kas ar vibrāciju nodrošinās saudzīgu Jūsu kolekcijas tīrīšanu. Ierīce tīra ar ūdeni, bet var izmantot arī speciālos tīrīšanas līdzekļus. Viegli un ērti lietojama ierīce saudzīgai tīrīšanai, ar noņemamu baltu plastmasas korpusu un izņemamu grozu. Darbojas uz 4 AA baterijām.
Monētu vibrotīrītājs
Spied uz attēla

Jāteic, ka cena aparātiem gan ir krietni augstāka kā speciālajiem monētu šķīdumiem, tomēr arī atsauksmes ir krietni labākas. Ultraskaņas tīrītājs nodrošina maigu attīrīšanu gan monētām, gan medaļām, rotaslietām utml. Attīrīšanai parasti izmanto tikai ūdeni, bet labākas attīrīšanas rezultātam var pievienot ārī kādu no monētu tīrīšanas šķīdumiem. Ierīce rada augstas frekvences vibrācijas, kas, savukārt, veido ultraskaņas viļņus un palīdz atbrīvoties no netīrumiem. Ierīcei ir novērošanas lodziņš, nerūsējoša tērauda bļoda ar groziņu un statīvu pulksteņiem, kā arī displejs, kas parāda tīrīšanas laiku.
Monētu ultraskaņas tīrītājsSpied uz attēla